Kresli a vyhraj!

Už sis přečetl/a naše komiksy s příběhy z dějin umění? Pokud ano, možná máš chuť vytvořit vlastní komiks na podobné téma.

Nakresli, jak si ty sám představuješ, že umělci tvořili svoje velkolepá díla. Můžeš vyhrát knihu HU! Historie umění se všemi našimi komiksy.

Co nakreslit?

Vyber si jakékoliv dílo nebo umělce, který tě zaujme. Pokus se o něm zjistit co nejvíce informací. Využít můžeš třeba tyto zdroje. Asi zjistíš, že čím starší je hledané dílo, tím méně informací o okolnostech jeho vzniku lze dohledat. To nám ale vůbec nevadí! Právě zde je totiž prostor pro tvou fantazii! Ze zjištěných faktů – a ze svých vlastních nápadů – vytvoř originální krátký komiks. Čtenáře jistě zaujmeš, když se v něm objeví humor nebo napětí. Klidně si můžeš mnoho věcí vymyslet, nezapomeň ale také někam na okraj napsat – stejně jako je tomu v našich komiksech – co vlastně je na tvém příběhu pravdivé. Nechceme přece čtenáře mást – chceme si pouze hrát a vymýšlet, jak to asi kdysi mohlo být...

Vytvořit můžeš třeba jen jeden obrázek, komiksový strip, nebo dokonce delší komiksový příběh. Třeba o tom, jak se stavěla Velká čínská zeď, o čem si asi povídal Rembrandt s lidmi, které portrétoval, nebo jak asi vymýšlel náměty pro své obrazy Salvador Dalí. Nebo třeba jak mohly vypadat ateliéry umělců, jak jejich umění vnímali rodinní příslušníci nebo co rádi jedli a pili.

Kde hledat důvěryhodné informace o umění?

Tipy na další zajímavá umělecká díla jsou uvedeny hned za komiksy. Můžeš využít také online zdroj Google Art and Culture. V této známé databázi si můžeš prohlížet ukázky děl ve skvělé kvalitě. Vždy jsou navíc doplněny kvalitními doprovodnými texty od expertů v oboru. Nezapomeň také, že existuje nepřeberné množství zajímavých knih o umění. Velcí čtenáři se mohou vrhnout třeba na knihu Příběh umění Ernsta Hanse Gombricha. Dalšími zajímavými knihami jsou třeba, Stručný příběh umění od Susie Hodge.

Můžeš čerpat i z jiných komiksů než je HU!. Jako například, Opráski sčeskí historje, kde jsou růzmé vtiné naržky na událsti z historie čech. Nebo Průvodce neklidným územím, které už má dokonce 2. díly. Součástí jsou jak odborné texty, tak i poutavě zpracované komiksy. Vřele doporučuji!

Ve školní knihovně nebo doma jistě najdeš další knížky. Využij zkrátka jakýkoliv kvalitní zdroj, najdi si, co se ti líbí, vymysli příběh a nakresli jej!

A jak na to kreslení?

To je jen na tobě. Pro začátek můžeš zkusit vzít jen papír s tužkou, pastelkami nebo čímkoliv, čím rád kreslíš. Vzniklý komiks potom jednoduše vyfotografuješ svým mobilem. A nebo to můžeš zkusit rovnou digitálně – podobně jako autor našich komiksů. Podívej se na krátké video, kde se dozvíš, jak se naše komiksy vymýšlely a kreslily.

Jak se podělit o výsledek s ostatními? A jak vyhrát?

Stačí vzniklý obrázek či krátký komiks vyfotografovat a sdílet na Instagramu s hastagem #HUhistorieumeni. Pokud budeš mít obrázků víc, nevadí, pošli je do světa všechny! Samozřejmě si pod daným hastagem můžeš prohlédnout také komiksy dalších tvůrců. A lajkovat je. Ze všech 30. července 2019 vybereme 5 příspěvků, které nasbíraly nejvíce lajků. Z nich jeden vyhraje hlavní cenu. Autor komiksů Dominik Tyl vítězi osobně předá jedinečný výtisk knihy HU! Historie umění. Tak hurá do toho!